Sobota, 4 Lipca 2015
Nowe Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, od momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża, stał się miejscem licznych pielgrzymek ludzi z całej Polski i świata. Z każdym rokiem pontyfikatu Jana Pawła II, w którym pokazywał On światu nowe oblicze chrześcijaństwa i zbliżał się do ludzi różnych wyznań, coraz większe rzesze pielgrzymów pragnęły odwiedzić miejsce dzieciństwa i młodości Papieża. W ten sposób, w odpowiedzi na spontanicznie rozwijający się ruch turystyczny i pielgrzymkowy, pojawiała się konieczność zachowania pamiątek związanych z Ojcem Świętym, a także prezentacji jego nauki i przesłania. Te cele pozwoli osiągnąć przygotowywana nowoczesna ekspozycja w zmodernizowanym Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Elewacja kamienicy odzyska wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, a Muzeum zajmie cały modernizowany budynek. Sercem placówki pozostanie odtworzone, trzypokojowe mieszkanie Wojtyłów na piętrze kamienicy, które zachowa walory domu rodzinnego. Projekt zakłada jednak zobrazowanie w nim różnych aspektów właściwych dla kolejnych okresów życia Karola Wojtyły. W pierwszym pokoju stworzona zostanie atmosfera pełnej rodziny; w drugim nie będzie już można poczuć obecności matki, która zmarła, gdy Karol miał dziewięć lat; trzeci pokój przywoła inne tragiczne wydarzenie - śmierć brata; będzie to ascetyczne wnętrze, w którym żyli sami Karol i jego ojciec.

Ekspozycja powiększy się z dawnych 200 m kw. do 1000 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Liczne multimedia, animacje i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddadzą żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Dzięki silnej interakcji ze zwiedzającymi Muzeum będzie żyło i zapraszało do powrotów.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało zaprojektowane przez Pracownię Kłaput Project - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, cieszącego się dużym uznaniem.
Projekt autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów gwarantuje wyjątkowość spojrzenia na osobę Papieża, a także niekonwencjonalne podejście do Jego nauki i przesłania. Opracowaniem projektu budowlanego zajęło się Biuro Projektów Lewicki Łatak. Nowe Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających w pierwszym kwartale 2013 roku (zobacz galerię).

Według oficjalnych informacji na stronie muzeum budynek zostanie  udostępnione zwiedzającym w pierwszym kwartale 2013 roku.

Cele przedmiotowego projektu są realizowane w ramach Działania 3.3 Schemat A: Rozwój infrastruktury kulturalnej, Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Wizualizacja video nowego muzeum

Galeria zdjęć nowego muzeum

Oficjalna strona muzeum

Aktualna wystawa "Skarb Mojego Życia" w Domu Katolickim

Drukuj
RSS
Wadowice Karola Wojtyły
  • WSPÓŁPRACA