Sobota, 6 Lutego 2016
VII Konfrontacje Artystyczne "Sacrum w Sztuce" Wadowice 2007

WYRÓŻNIENIA HONOROWE:

JAKUB JAKUBOWSKI – AJD Częstochowa (dyplom 2005 r.) za pracę "Przejście przez Morze Czerwone"

ALEKSANDRA NOWICKA – UŚ Cieszyn (V rok ) za instalację "Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli II"

AGNIESZKA BORKOWSKA – ASP Łódź (dyplom 2004 r.) za obraz "Wolna wola"

"Jury VII Konfrontacji Artystycznych "Sacrum w Sztuce" zwróciło w pierwszym rzędzie szczególną uwagę na ścisły związek zgłoszonych prac z tematyką biblijną. Pośród 79 prac znalazło się kilka wybitnych przykładów podjęcia tematyki biblijnej, były też prace w sposób bardziej pośredni do tej tematyki nawiązujące. Prace nagrodzone są dobrymi przykładami różnego rodzaju podejścia do tematyki biblijnej przez współczesnych, młodych artystów.

Grafiki Doroty Nowak, która otrzymała I nagrodę za zestaw prac "Trzy Marie", "Opłakiwanie I" i "Opłakiwanie II" wyróżniają się swym charakterem medytacyjnym i głębokim poetyckim liryzmem. Wysoka jakość artystyczna i pieczołowitość warsztatowa tych prac wzmacnia pietystyczne przeżycie doświadczenia religijnego. Nagrodzony II nagrodą Mariusz Szymański stworzył w swej pracy "Ora et labora" kontekst biblijny dla współczesnej rzeczywistości polskiej polityki. Jego pełen ironii i sarkazmu obraz stawia pytanie o wartości, którymi dziś żyjemy. Trzecią nagrodę otrzymał Marcin Białas za pracę graficzną "Na dachu bloku VI – Babel", dając ciekawy przykład interpretacji biblijnego tematu wieży Babel.

Cały zestaw nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do wystawy prac jest świetnym przykładem ciągłej obecności tematyki biblijnej we współczesnej sztuce, zarówno w aspekcie uniwersalnym, duchowym, jak i w odniesieniu do rozumienia współczesnej realności."
Niedzielne popołudnie Dnia Papieskiego w Wadowicach zakończył koncert "PUKAM DO NIEBA BRAM" - MARTYNY JAKUBOWICZ - pierwszej damy polskiego bluesa.
Tegoroczne VII Konfrontacje Artystyczne "Sacrum w Sztuce" to również koncert plenerowy na wadowickim rynku, podczas którego wystąpili: zespół "Avocado", Gosia Andrzejewicz i zespół "Feel".

<<wstecz    dalej>>

Drukuj
RSS